Fiński nabiał z rodzinnych gospodarstw

Produkty nabiałowe Valio pochodzą z fińskich rodzinnych gospodarstw hodowlanych. Bycie hodowcą Valio to bycie częścią bogatej tradycji kultury rolniczej, to dzielenie zbiorowej dumy z ziemi, krów i mleka.

W północnej Finlandii, nad brzegiem rzeki Tornio, rodzina Juntti uprawia ziemię od dziewięciu pokoleń, począwszy od lat 60-tych XVI wieku. Dzisiaj gospodarstwo prowadzą bracia Erkka i Iikka. Ale branża mleczarska to nie tylko praca. To powołanie.

"Ta praca to całe moje życie"- mówi 27-letni Erkka. "Pracuję na farmie, odkąd byłem małym chłopcem. Kontynuowanie tradycji poprzednich pokoleń to dla mnie kwestia honoru”.

Krowy mleczne zasługują na najlepszą opiekę

Młodzi hodowcy wstają przed świtem. Zaczynają dzień od rozwiezienia  paszy. Przez całą dobę  troszczą się o krowy, które produkują ponad milion litrów mleka rocznie. Hodowcy rodzinni są oddani swojej pracy i dumni z produkowanego przez siebie wysokiej jakości mleka.

"Valio to nasza firma. Miło jest kupić w sklepie butelkę mleka i powiedzieć: miałem w swój udział w jej produkcji"- wyjaśnia Erkka.

Zrównoważona hodowla zapewnia najczystsze mleko

W innej części Finlandii małżeństwo Marja i Pekka Mönkkönen prowadzi spółdzielnię mleczarską z niewielkim stadem krów rasy Ayrshire. Podobnie jak wszyscy hodowcy Valio, są oddani produkcji najczystszego mleka. Stosują metody zrównoważonej hodowli. Dzięki aktywnej obecności w mediach społecznościowych udało im się zaszczepić te idee szerszemu gronu osób.  Metoda ta pozyskała wielu entuzjastycznych fanów.

"Jestem mocno związany z tym miejscem ze względu na moją pracę " -  mówi Pekka, odprężając się pod koniec długiego dnia w swojej opalanej drewnem saunie.

Dzieli się na Instagramie obrazem sielankowego pomarańczowego zachodu słońca.

"Taras sauny to najpiękniejsze miejsce. Moje miejsce" - mówi.

Fakty o fińskim nabiale

1. CZYSTE MLEKO

Dzięki zdrowym krowom fińskie mleko należy do najczystszych na świecie. Dla hodowców bydła Valio produkcja mleka to coś więcej niż zawód - to pasja, która objawia się w szerokim asortymencie najwyższej jakości produktów mlecznych, takich jak np. sery.

2. POTWIERDZONA JAKOŚĆ

Zanim świeże mleko opuści gospodarstwa należące do Valio, zostanie dokładnie przebadane, a następnie ponownie ocenione na każdym etapie procesu produkcji.

3. ZIELONA FINLANDIA

Zgodnie z Indeksem Środowiskowym 2016, Finlandia jest najbardziej zielonym krajem na świecie. Obejmuje obszary najlepiej oceniane pod względem wpływu na zdrowie, czystości wody, warunków sanitarnych, różnorodności biologicznej i środowiska naturalnego.

4. ZDROWE BYDŁO

Fińskie krowy są najzdrowsze w całej Unii Europejskiej. Antybiotyki stosuje się w Finlandii tylko w trakcie leczenia chorych zwierząt.

Źródła: Pierwszy wspólny raport na temat zintegrowanej analizy spożycia środków przeciwdrobnoustrojowych i występowania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe w bakteriach ludzi i zwierząt hodowlanych. ECDC/EFSA/EMA – (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób/ Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności/Europejska Agencja Leków) 2015. Fińska Ustawa o Lekach (387/2014). Animal Health ETT (Fińskie stowarzyszenie promujące zdrowie i dobrostan zwierząt). NSMN, Skandynawskie statystyki jakości - 2013