5 faktów i mitów na temat białka

Czy rodzaj protein ma znaczenie, a ilość oraz czas spożycia są istotne dla orga-nizmu? Białko jest jednym ze składników diety, wokół którego krąży wiele sprzecznych informacji. Postanowiliśmy je potwierdzić lub zdementować. Oto kluczowych 5 faktów i mitów na temat białka.

Rodzaj białka ma znaczenie - FAKT

Białka są jednym z głównych elementów budulcowych organizmu - temu nie sposób zaprzeczyć. Warto jednak pamiętać, że ich rodzaje i jakości są różne. Na przykład te pochodzenia zwierzęcego są bogate we wszystkie wymagane przez organizm aminokwasy. Zazwyczaj oferują większą wartość odżywczą niż białka roślinne. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) od 2013 roku stosuje nowy sposób mier-zenia jego jakości - DIAAS. Wynika z niego, że białko mleka ma najwyższą wartość równą 1,22. W przypadku soi jest to 1,0, grochu 0,64, a pszenicy 0,40. Właśnie dlatego jest takie dobre i właśnie dlatego powinieneś po nie sięgać.

Białka nigdy za wiele - MIT

Należy unikać nadmiernego spożycia białka, ponieważ zbyt duża ilość może prowadzić do niezrównoważonej diety, w której inne składniki odżywcze nie są spożywane na wystarczającym poziomie. Spożycie protein nie powinno przekraczać 2 g na kilogram masy ciała dziennie. Zapotrzebowanie różni się w zależności od prowadzonego stylu życia i pozi-omu aktywności. Szczegóły poznasz w dalszej części artykułu.

Osoby aktywne mają większe zapotrzebowanie na białko - FAKT

Przy regularnych treningach potrzebujemy codziennej porcji białka. Ile? Zaleca się, aby cod-ziennie dostarczać z niego 10–20% całkowitego spożycia energii. Dla dorosłych przekłada się to na dzienny poziom około 1,1–1,3 g na kilogram masy ciała. Optymalna ilość zależy od sylwetki i poziomu aktywności. Odpowiednie spożycie protein jest szczególnie ważne dla entuzjastów fitnessu. Są potrzebne zarówno do budowy nowych mięśni, jak i do utrzymania istniejącej masy. Ci z nas, którzy ćwiczą okazjonalnie, mogą uzyskać zalecaną dawkę białka wynoszącą 1,1–1,3 g na kilogram masy ciała dziennie, podczas gdy sportowcy i entuzjaści fitnessu czerpią korzyści ze spożywania do 1,4–1,8 g na kilogram masy ciała.

Produkty białkowe mają mdły i nieciekawy smak - MIT

Wiele osób regularnie uprawiających sport sięga po wysokobiałkowe odżywki, przekąski lub posiłki. Są one często postrzegane jako mdłe i pozbawione dobrego smaku. Tymczasem pro-teiny mogą być smaczne niczym deser, po który można sięgać „legalnie” pomiędzy posiłkami. Do tego nie muszą zawierać laktozy czy dodatku cukru. Przykładem są przekąski Valio PROfeel® Protein na bazie wysokiej jakości fińskiego mleka. Zawierają dużo białka - nawet 25 g w jednym opakowaniu! Serki (o smaku malinowym, miętowo-czekoladowym, mango-wanilia), milkshaki (czekoladowy i czekoladowo-bananowy), a może nowość – pud-ding (czekoladowy i karmelowy)? Już nie musisz czekać na cheat day! Spróbuj wszystkich!

To kiedy sięgniesz po białko ma znaczenie - FAKT

Proteiny należy spożywać równomiernie w ciągu dnia. Porcja powinna zawierać się między 20-40 g białka. Ważne jest również, by zrobić to przed i po treningu, ponieważ organizm wydajniej pobiera składniki odżywcze po ciężkich ćwiczeniach. Valio PROfeel Protein Milkshake powstaje z wysokiej jakości fińskiego mleka. Jest poręczną przekąską, którą zawsze możesz mieć przy sobie w torbie treningowej. Wygodne opakowanie pozwala cieszyć się wybornym smakiem w każdym miejscu, w każdym momencie. Zawiera aż 25 g białka w jednym opakowaniu, nie zawiera laktozy i jest dostępny w dwóch pysznych smakach: czeko-ladowym i czekoladowo-bananowym.