Czytanie etykiet pozwala poznać składniki produktów i wybrać te najlepsze dla siebie! Czasami możesz mieć wątpliwości, z czym masz do czynienia i co jest najlepsze akurat dla Ciebie. Dlatego przychodzimy z pomocą!
Etykiety produktów zawierają informacje o składzie żywności oraz ewentualnych dodatkach. Najczęściej są to substancje, które ułatwiają konserwację, ale też poprawiają smak, teksturę i kolor. Przemysł spożywczy stosuje je, zachowując surowe zasady bezpieczeństwa. Każdy dodatek zostaje wcześniej zatwierdzony przez Unię Europejską. Szczegółowa analiza określa, czy jest korzystny i w jakiej ilości można go stosować (jeśli spożywanie w dużych ilościach może mieć negatywne skutki).
W Unii Europejskiej obecność dodatku w żywności jest oznaczana na etykiecie na podstawie konkretnej nazwy lub oznaczenia rozpoczynającego się od litery „E”. Grupa E100 - E199 oznacza barwniki, E200 - E299 to konserwanty, E300 - E399 to przeciwutleniacze, E400 - E499 to emulgatory, a E500 - E1500 to pozostałe dodatki. Etykieta gwarantuje, że zostały poddanie rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa w UE, a także, że oceniono jego możliwe szkodliwe skutki.
Popularnym dodatkiem do żywności są substancje słodzące. Wzmacniają lub ulepszają smak żywności. Ich głównym zadaniem jest dosładzanie, ale też znane są ich inne zastosowania, jak: zwalczanie namnażania się drobnoustrojów, wspomaganie fermentacji, poprawa tekstury produktu, itp. Chociaż cukier zawsze był najszerzej stosowanym słodzikiem w przemyśle spożywczym, obawy konsumentów, którzy domagają się coraz „lżejszych” produktów, doprowadziły do powstania innych rodzajów słodzików, takich jak aspartam, acesulfam K czy sukraloza. Substancje słodzące są wielokrotnie słodsze od cukru, dlatego do uzyskania oczekiwanego smaku potrzeba ich zdecydowanie mniej. W efekcie ich wartość kaloryczna jest wielokrotnie niższa.
Karagen to dodatek stosowany jako stabilizator, zagęszczacz i środek żelujący w produktach wodnych lub mlecznych. Pomaga uzyskać konsystencję galaretki w produktach wodnych. Poprawia teksturę w produktach mlecznych. Zagęszcza produkty mięsne. Ma zastosowanie również w słodyczach, a nawet zastępuje tłuszcze.
Cukry to naturalnie występujące składniki pokarmowe. Znajdują się w owocach, warzywach, zbożach, a nawet mleku. Najpopularniejsza jest sacharoza, którą otrzymuje się z buraków cukrowych lub z trzciny cukrowej. Inne popularne cukry to: glukoza, fruktoza i laktoza. Cukry w postaci glukozy dostarczają organizmowi energii do właściwego funkcjonowania. Należy jednak pamiętać, że cukry, tak jak każdy inny składnik odżywczy, należy spożywać z umiarem i zgodnie z indywidualnymi potrzebami fizjologicznymi człowieka, jako część zróżnicowanej diety, wspartej aktywnością fizyczną.
Valio proponuje różnorodne opcje wyboru dla konsumentów. Oferta proteinowych przekąsek Valio PROfeel® Protein to sześć propozycji bez dodatku cukru: serek mango-wanilia, milkshake czekoladowy oraz puddingi (czekolada-mięta, karmelowy, czekoladowy, toffi-czekolada). Ponadto istnieją inne opcje, równie bogate w białko i bez dodatku sztucznych słodzików, takie jak: pudding banan-toffi oraz serki (waniliowy, malinowy, marakuja).